Kes on kuulsaimad espressomasinate tootjad?

admin1136 views

Tänapäeva elutempo on kiire – hommikul uksest välja lennates ei ole mõnel meist aega isegi midagi söödavat suhu pista, rääkimata kohviubade jahvatamisest ning ideaalse kohvi valmistamisest. Õnneks on turule tekkinud hulk täisautomaatseid espressomasinaid, millega saab hommikuse ergutaja valmistada vaid ühe nupuvajutuse ning loetud sekunditega. Uurime, millised ettevõtted toodavad populaarsemaid täisautomaatseid espressomasinaid.

 

Gaggia

Itaallane Achille Gaggia tõusis kohviareenile 1938. aastal, mil ta patenteeris esimese auruvaba kohvimasina. Gaggia kohvimasin oli revolutsiooniline, sest tänu uuele tehnoloogiale andis see espressole omapärase kuldse crema kihi, millega me tänapäeval harjunud oleme.

Omanimelise ettevõtte lõi Gaggia 1947. aastal, mil hakati tootma nii koduseks kui professionaalseks kasutuseks mõeldud espressomasinaid. Ühe nupuvajutusega täisautomaatsete espressomasinate tootmiseni jõudis Gaggia vahetult enne sajandivahetust.

Kuigi Gaggia ettevõtte omandas samal aastal teine Itaalia kohvimasinate tootja Saeco, toodetakse Gaggia kohvimasinaid Milanos tänaseni. Gaggia masinad on Itaalias omamoodi kultus- ja kvaliteetbränd, mida armastatakse stiilse vanaaegse disaini ja töökindluse tõttu. Seepärast on tootjad hoidnud kahte espressomasinabrändi – Saeco ja Gaggia – kiivalt lahus, kuigi tänaseks on neil üks ja sama emafirma – Philips.

Kahjuks pole Gaggia bränd Eestis niivõrd tuntud, mistõttu saab brändi kohvimasinaid soetada vaid valitud kohtadest.

Saeco

Espressomasinaid tootva Itaalia ettevõtte Saeco lõid 1981. aastal Sergio Zappella ja Arthur Schmed. Juba neli aastat hiljem leiutasid mehed maailma esimese koduseks kasutamiseks mõeldud automaatse espressomasina, mis võimaldas ehtsat Itaalia kohvi nautida mugavalt kodust lahkumata. Sellest ajast alates on Saeco esindanud Itaalia kui kohvinautimise sünnimaa espresso traditsioone.

Kuigi 2009. aastal ostis Saeco tuntud elektroonika tootja Philips, jätkas ettevõte Itaalia kohvi arendamise traditsiooni ning sai esimeseks ja ainukeseks kohvimasinate tootjaks, millele on omistatud Itaalia Degustaatorite Ühenduse espresso, cappuccino ja macchiato valmistamise sertifikaat. Teisisõnu tähendab see seda, et vaid Saeco kohvimasinatega saab valmistada tõeliselt tunnustatud ja kvaliteetset Itaalia kohvi.

Espressomasinate maailmas paistab Saeco silma just innovaatiliste lahenduste poolest. Just Saeco oli see, kes tõi 2014. aastal turule GranBaristo Avanti, maailma esimese internetiühendusega koduseks kasutamiseks mõeldud kohvimasina. Masina internetiühendus annab võimaluse seadistada kohvijoogi kangust, pikkust ja temperatuuri tahvelarvuti või nutitelefoni kaudu. Tänu uuele võimalusele muutusid Saeco masinad populaarseks just nooremate kohvisõprade jaoks.

Saeco espressomasinad on küllaltki uued tulijad Eesti turul, kuid kättesaadavad pea kõikides suuremates elektroonikapoodides.

Nivona

Erinevalt ülal toodud kohvimasinabrändidest on sakslaste ettevõtte Nivona ajalugu lühike. Nürnbergis loodud bränd sai alguse 2005. aastal ning muutus kiiresti populaarseks noorte kohvijoojate hulgas. Nivona nimelt eristab end teistest brändidest oma uudsusega – ettevõtte sõnul ei pea kohv olema pelgalt traditsioonides kinni, vaid lähtuma tänapäeva inimese soovist saada igapäevastest tegevustest elamusi. Seejuures toodab Nivona ainult täisautomaatseid kohvimasinaid, pidades silmas tänapäeva elutempot ja vajadusi.

Ka Nivona espressomasinad on Eesti turul küllaltki uued tulijad, kuid kättesaadavad suurimates elektroonikapoodides.

Jura

Leo Henzirohs lõi Jura ehk Jura Elektroapparate 1931. aastal Niederbuchsiteni linnas Šveitsis. Kuigi Jura toodab ka muid kodumasinaid, näiteks triikraudu, on ettevõte tuntud eelkõige oma täisautomaatsete espressomasinate tõttu, mida hakati tootma 1980ndatel aastatel. Kuna Jura oli üks esimesi täisautomaatsete espressomasinate tootjaid, on bränd tuntud oma usaldusväärse Šveitsi kvaliteedi pärast. 2015. aasta suve seisuga on Jura müünud neli miljonit täisautomaatset kohvimasinat – see teeb Jurast ühe populaarseima kohvimasinatootja maailmas.

Jura on Eesti turul üks vanimaid espressomasinate brände, tegutsenud siinsel turul pea 20 aastat ning saadaval suurimates elektroonikapoodides.

De’Longhi

De’Longhi kohvimasinaid eristab konkurentidest stiilne disain – eriti populaarsed on just punast värvi De’Longhi masinad. De’Longhide perekond asutas omanimelise ettevõtte 1902. aastal Itaalias, mil hakati esialgu tootma vaid kaasaskantavaid radiaatoreid ja õhukonditsioneere. Samm sammult lisandus De’Longhi tootevalikusse kõikvõimalikke toidu- ja joogivalmistamisega seotud kodumasinad, sealhulgas nii kohvimasinaid kui ka näiteks kuulsad gelato-masinad.

De’Longhi kuulsus saabus aga Artista espressomasinate tootmisega, mille stiilne disain on võitnud mitmeid rahvusvahelisi auhindu. Seetõttu on De’Longhi populaarne noorte kunstiinimeste seas, kelle jaoks on disain kui mitte rohkem, siis vähemalt sama oluline kui maitse.

Eestis on De’Longhi espressomasinad populaarsemad tõeliste kohviarmastajate seas ning saadaval vaid valitud elektroonikapoodides.