Kohvijoomine aitab vähendada DNA kahjustusi

admin978 views

Oleme kuulnud, et kohvijoomine aitab parandada mälu ning kaitseb meid kõiksuguste haiguste, sealhulgas dementsuse, maksavähi ja depressiooni eest. Nüüd aga võib väita, et igapäevane annus kohvi aitab ennetada ka kahjustusi meie kõige fundamentaalsemas osas – DNAs, selgus Euroopa mainekas teadusajakirjas avaldatud uuringust.

Tulemuste saamiseks jaotati 84 tervet meest kahte gruppi. Esimese grupi ülesandeks sai nelja nädala jooksul iga päev juua 750 ml kohvi, teisel aga juua sama aja jooksul sama palju vett. Osalejad ei tohtinud katse ajal tarbida muid kofeiini sisaldavaid tooteid ning nad pidid säilitama oma tavapärase elurütmi.

Ehkki uuringu alguses oli mõlema grupi meestel samalaadne spontaanne DNA kahjustumine, vähenesid kohvi joonud meestel nelja nädalaga kahjustused 27% võrra. Miks aga üleüldse DNAs kahjustused kerged tekkima on? Põhjus on lihtne – nimelt tekitavad seda väga reaktsioonivõimelised molekulid, mida normaalse inimese metabolism toodab. Kuigi üksinda on need molekulid täiesti kahjutud, võib suurem kogus molekule hakata kahjustama DNA rakkudes olevaid valkusid. Õnneks aitavad kahjustusi vähendada kohviubades leiduvad bioaktiivsed ühendid, mis tänu antioksüdantidele ja põletikuvastastele omadustele suudavad reaktsioonivõimelisi molekule neutraliseerida ja ennetada seeläbi DNA kahjustusi.

Kuna katse viidi läbi vaid meesterahvaste peal, ei ole teada kohvi DNA-d kaitsev mõju naistel. Halba aga kohvijoomine teha ei saa – on ju teada, et 3–5 tassi kohvi päevas ei ole mitte ainult lubatud, vaid ka tervislik, aidates ennetada Alzheiberi tõbe, diabeeti ja infarkti. Seega, haara tass kohvi ning hoia tervist oma lemmikjoogi abil!