Kohv – Eesti kohvisõpradega juba enam kui 300 aastat

admin1132 views

Ajal, mil tähistame Eesti Vabariigi 100. aastapäeva, on paslik vaadata minevikku. Teame küll oma riigi saamislugu, ent kuidas on lood kohvi tulekuga siinsetele maadele? Kohvikultuuri blogi uurib järele!

Nagu oleme varasemalt kirjutanud, on kohv pärit Ida-Aafrikast Etioopiast, täpsemalt Kaffa piirkonnast, mille järgi itaallased kohvi kutsuma hakkasid. Esmalt hakkas kohv levima Põhja-Aafrikas ja Araabias ning 16. sajandiks oli kohv kõikjal araabiamaades levinud jook. Esimest korda jõudis kohv Lääne-Euroopasse aastal 1615, mil Veneetsia kaupmehed Aleksandriast kohviuba soetasid, järgmisel aastal jõudis kohv juba ka Hollandisse ja Prantsusmaale. Sajandi lõpuks teati kohvist juba kõikjal Euroopas, kaasa arvatud tol ajal Rootsi riigi alla kuulunud Tallinnas. Kuivõrd ametlikult jõudis kohv Rootsi 1674. aastal, võib arvata, et Eesti aladele jõudis see umbkaudu samal ajal või kuni mõnikümmend aastat hiljem. Seejuures oli kohv Rootsis ja ka teistes Euroopa riikides tol ajal veel illegaalne kaup, ent sajandi vahetudes muutus jook moeasjaks nii kõrgklassi kui käsitööliste seas.

Kahjuks ei ole täpselt teada kohvi levik Eestis. Väidetavalt aga avati esimene kohvik Tallinnas 1702. aastal, omanikuks hispaanlane Alphonso Tellado Carvallido, ent ei ole teada, mis oli kohviku nimi ja kus see võis asuda. Paremini on dokumenteeritud aga 1774. aastal Kuninga tänaval avatud kohvik Stadt Hamburg ning on teada, et kohviõhtuid korraldati ka rikkamate kodanike kodudes. Sama sajandi esimeses pooles oli kodune kohvitegu igatahes juba levinud, kuivõrd varandusloenditest saab näha nii plekist kui messingist kohvikannusid, aga ka kohvimasinaid ning põnevaid kolme kraaniga kohvikannusid.

Kohvine statistika

Kõige värskema statistika kohaselt joob iga Eesti elanik aastas 232 tassi ehk 4,6 kg kohvi. Kui arvesse võtta ainult täiskasvanud elanikud, joob iga inimene päevas 2,8 tassi kohvi. Teades aga, et ka kõik täiskasvanud elanikud kohvi ei joo, on see number kohvijoojate seas oluliselt suurem – ei tea aga, kas see võib ulatuda ka soomlaste kümne tassini päevas…

Ehkki kõige enam kohvi tarbivadki meie põhjanaabrid, soomlased, on Eestis joodud kohvi kogused Euroopas 13. ja kogu maailmas 14. kohal, mis on väikse riigi kohta tugev tulemus. Silmas tuleb pidada ka seika, et Eestis on kohvijoomise kasv protsentuaalselt Euroopa suurim – turule on tulnud hulk uusi tootjaid, kohvikuid ja kohvijooke ning seetõttu oleme muutumas üha kohvijanusemaks!